Osnovan Mačevalački klub Mornar

Gost u „Promenadi četvrtkom“ Radio Bara bio je Saša Boltić, predsjednik Džiju-džica kluba Mornar, a povodom osnivanja Mačevalačkog kluba Mornar.

Naime, najmlađi klub u okviru SD Mornar, Mačevalački klub, osnovan je prije mjesec, a Boltić je njegov osnivač, baš kao i, nešto ranije, Aikido kluba Mornar.

„Ideja je potekla od Dejana Đuraškovića, koji ima Evropsku trenersku licencu dobijenu prošle godine u Budimpešti, u Mađarskoj, a po nagovoru čelnih ljudi Evropske federacije. Oni će iduće sedmice biti gosti Ministarstva sporta i Olimpijskog komiteta Crne Gore“, informisao je Boltić.

Mačevalački klub Mornar, održava treninge, pod rukovodstvom Đuraškovića, ponedjeljkom od 19 do 21 sat, u dvorani „Topolica“. Za sada ima desetak članova.

„Svi su dobrodošli, od desetogodišnjih dječaka i djevojčica, pa do Barana u najboljim godinama. Sport je zanimljiv, nije fizički mnogo zahtjevan. Potpuno je bezbjedan, jer imamo odgovarajuću zaštitnu opremu, sa prslukom i maskom za lice. A tanki mač, floret, na vrhu ima kuglicu.

Drago nam je još jedan olimpijski sport među Baranima. Jedan smo od, za sada, pet klubova u Crnoj Gori“, ističe Boltić.

Inače, mačevanje je kao sport uključen u program modernih Olimpijskih igara već na Igrama u Atini 1896. godine. Ipak, zbog brojnih razlika u postojećim pravilima u prvim godinama tog sporta bilo je dosta nesporazuma, koji su konačno razriješeni 1913. godine osnivanjem Međunarodne mačevalačke federacije ili kraće FIE (od francuskog naziva Federation Internationale d’Escrime). Ta godina se smatra i početkom razvoja moderne ere mačevalačkog sporta.

Na kraju razgovora Boltić je saopštio da Džiju-džica klub Mornar narednog vikenda učestvuje na Međunarodnom kupu „Skoplje open 2023“. Ekspedicija iz Bara broji tridesetak članova, od kojih su 23 takmičara. Učestvuje 16 država sa više od 500 takmičara.

Nije pitanje da li će mladi Barani u Skoplju osvojiti neko odličje nego: sa koliko će se medalja vratiti u Bar.

Share.

Comments are closed.