Herning – „Jiske bank boksen”. Igrano bez prisustva publike.
Sudije: Kijauskaite, Žalene (Litvanija).

Sedmerci: Crna Gora 4 (4), Španija 3 (2).
Isključenja: Crna Gora 4, Španija 6 minuta.

Crna Gora: Babović, Nenezić (devet odbrana i sedmerac), Batinović (jedna odbrana), Radičević 7 (4), Jauković 5, Pletikosić, Mugoša, Džaferović, A. Klikovac, Ujkić, Ramusović, B. Klikovac 2, Mehmedović 4, Despotović 4, Grbić 4, Vukčević.

Španija: Navaro (10 odbrana), Kasteljanos, M. Lopes 1, Martin 2, Kampos 2, Arderijus, Gutijeres 4, Pena 6 (2), L. Gonsales 1, S. Lopes 3, Gasama, Fernandes, Rodriges 2, Ernandes 3, Čapčet, M. Gonsales 2.

Crna Gora je remijem završila nastup na Evropskom prvenstvu u Danskoj – u posljednjem kolu glavne runde u duelu protiv Španije bilo je 26:26 (17:11). Šesto učešće na smotrama najboljih selekcija Starog kontinenta, „lavice“ su završile na osmom mjestu, sa učinkom od dvije pobjede, remijem i tri poraza.

Do boda protiv Španije i četvrtog mjesta u grupi, izabranice Kima Rasmusena stigle su na impresivan način, nakon što su još jednom pokazale da imaju veliko srce – aktuelne vicešampionke svijeta u dva navrata u prvom poluvremenu imale su i osam golova prednosti, naše djevojke se vratile u nastavku, preokrenule i mogle do pobjede.

Španija je ipak, dobila priliku da u dramatičnom meču u Herningu dođe do dva boda, ali je Ljubica Nenezić odbranila zicer Gutijeres i zaokružila sjajno izdanje, koje joj je donijelo i nagradu za igračicu utakmice.

Remi protiv Španije samo je zaokružio sjajan utisak koji su „lavice“ ostavile na sjeveru Evrope, gdje su nastupile bez tri igračice iz startne postave (Milena Raičević, Marina Rajčić i Tatjana Brnović), cilj je bio da se prođe među 12 najboljih, a na kraju je malo nedostajalo da se ide do završnice prvenstva.

Francuska i Rusija su se izvukle, došle do minimalnih pobjeda, a Radičević i saigračice propustile priliku da odu i stepenicu više. Ipak, nema razloga da se žali za propuštenom prilikom.

Očekivanja su da će se sve vratiti i sreća biti saveznik našeg državnog tima onda kada bude najpotrebnije, odnosno u martu naredne godine, kada će se u Podgorici voditi bitka za Olimpijske igre u Tokiju.

Jovanka Radičević najefikasnija sa sedam golova, Đurđina Jauković je postigla pet, a Majda Mehmedović, Jelena Despotović i Itana Grbić po četiri. Nenezić je meč završila sa 10 odbrana, uključujući i sedmerac.

Slavlje nakon herojskog remija uslijedilo je nakon dva potpuno različita poluvremena.

„Lavice“ su u prvih 30 minuta napravile čak deset tehničkih grešaka, promašile veliki broj napada i dozvolile previše lakih golova aktuelnim vicešampionkama svijeta, pa je veliki minus nakon prvih 30 minuta logičan epilog – 17:11.

Jauković je pogodila na početku, a onda je uslijedio potpuni pad u našoj igri koji su Španjolke iskoristile da serijom 6:0 za osam minuta, povedu 6:1. Ništa nije polazilo za rukom našim djevojkama, nedostajalo je ideje u napadu, mnogi su se završavali promašajima ili uz pogođeni okvir gola, dok je odbrana bila suviše slaba da bi se zaustavile raspoložene igračice sa Pirinejskog poluostrva.

Prednost je rekordna bila u 18. kada je bilo 4:12 nakon što je četvrti gol postigla Gutijeres. Nakon što je Despotović promašila prazan gol sa svoje polovine koji bi donio „minus 4“ na poluvremenu, uslijedila je kazna preko Lopes koja je pogodila za konačan rezultat prvog dijela – 17:11.

Nakon velikog odmora, kao da je na teren izašla potpuno druga ekipa. Mehmedović i Despotović su pogodile na početku nastavka i najavile „crveni talas“. Minus se topio iz minuta u minut, a nakon što je Despotović zaključila seriju 5:0, rezultat je bio neriješen (20:20) u 43. minutu.

„Lavice“ su igrale kao u transu, Nenezić činila čuda na golu, pa je uslijedila uzbudljiva završnica.

Despotović je svojim trećim pogotkom donijela vođstvo (22:21) u 48. minutu, što je bio kraj serije 7:1.

Posljednji put naša reprezentacija vodila je dva minuta prije kraja kada je Despotović pogodila za 26:25.

Pena je donijela izjednačenje, Rasmusen uzeo minut odmora, nakon kojeg je Jauković pogodila stativu, a zicer Grbić odbranila Navaro.

Španija je tako dobila priliku da dođe do pobjede kojom bi takmičenje završila ispred „lavica“. Ali da ne bude tako pobrinula se Nenezić koja je u posljednjim trenucima meča odbranila zicer Gutijeres za veliko i zasluženo slavlje naših djevojaka u Herningu.