Hrabri Mornar za veličanstvenu pobjedu nad Zvezdom

Mornar – Crvena zvezda mts 71:64 (20:9, 19:14, 23:15, 9:26)

Bar: SD “Topolica”, gledalaca 3.500.
Sudije: Milivoje Jovčić (Srbija), Sašo Petek (Slovenija), Josip Radojković (Hrvatska)

Mornar: Pullen 13, Harris 2, Hunt 2, Needham 4, Šehović 6, Whitehead 10, Vujošević, Waller, Markota 5, Vranješ 3, Bjelica 3, Luković 23.

Crvena zvezda: Punter 22, Kuzmić, Perperoglou, Davidovac 3, Lazić 5, Baron 17, Dobrić 2, Gist 8, Jagodić Kuridža, Jenkins 2, Simanić, Štimac 5.

Košarkaši Mornara napravili su još jedan veliki korak ka završnici ABA lige. Barani su večeras predvođeni Urošem Lukovićem (23 poena, 10/10 šut za dva, sedam skokova i šest blokada, indeks uspješnosti 38) hrabrom i veličanstvenom igrom nadigrali jednog od favorita za titulu i učesnika Evrolige.

Domaći su protiv najskuplje ekipe u Regionu, pokazali da mogu ravnopravno da se “nose”, u meču koji je Mornaru donio trijumf za nastavak sna o plej – ofu koji lagano postaje java. Na tri kola do kraja ligaškog dijela Mornar je sa 12 pobjeda i 7 poraza u krugu ekipa za treće ili četvrto mjesto.

Da će ovo biti grandiozno veče u Topolici na svim nivoima, od sjajne atmosfere koja je kao nikad ove sezone nosila domaće, do maestralnog igrača utakmice Uroša Lukovića, koji je za skoro 24’ minuta igre nanizao 23 poena, potvrdili su uvodni minuti meča.

Sa sedam uzastopnih poena prvog centra Barana, od kojih je onaj prvi poen odmah digao publiku na noge tzv. “alej-up” dali su ton večerašnjoj igri Mornara.

Prve poene gosti su postigli u petom minutu preko Štimca, da bi prednost domaćih iz minuta u minut rasla. Proradila je dalekometna “artiljerija” Barana, Pulen, Markota, Vranješ i Vajthed, što je na kraju prvog perioda rezultiralo sa 20 postignutih poena Mornara i samo devet primljenih, dok je Nidam znalački vodio i razigravao svoj tim.

Gosti su u tim trenucima izgledali kao razbijena vojska, bez žara i volje za igrom, umorni od prethodnih duela, što se nastavilo i u drugom kvartalu.

Konstantno su domaći imali dvocifrenu prednost koja je u finišu prvog poluvremena iznosila 19 poena (39:20), da bi na odmor gosti otišli sa minus 16.

MVP susreta Uroš Luković

Tri minuta praznog hoda početkom treće četvrtine, gosti su preko Pantera i Dženkinsa iskoristili da smanje prednost na minus 12 (39:27), ali je seriju gostiju prekinuo, a ko drugi do Uroš Luković.

Kada je Bjelica pogodio “trojku” u 26’ minutu za (49:29), dvorana je nanovo proključala, da bi ovaj dio igre “zatvorio” Šehović sa četiri svoja poena za konačnih i rekordnih poslije 30’ minuta igre 24 poena prednosti (62:38).

Poslednja četvrtina donijela je malo uzbuđenja i strepnje po domaće, jer su “crveno-bijeli” preko Berona (tri trojke) i kapitena Lazića (dva poena) zaigrali nešto bolje i smanjili na osam poena zaostatka (67:59) na minut i 40 sekundi prije kraja.

Tada je Luković poslije faula Gista sa linije slobodnih pogodio oba bacanja, Gist ponovo smanjio na osam razlike (69:61), da bi Heris na 30-tak sekundi prije kraja odagnao sve sumnje oko pobjednika (ako ih je i bilo) za nedostižnih 71:61.

Tačku na ovu utakmicu stavio je Beron petom trojkom na 20 sekundi prije kraja za konačnih 71:64.

Mornar je do velike pobjede vodio Uroš Luković sa 23, dok je Džejkob Pulen ubacio 13 poena.

U beogradskom timu najbolji je bio Kevin Panter sa 22 koša.

U narednom kolu, 2. marta u Podgorici, sastaće se Mornar i Budućnost Voli.

Lens Heris

-“Jedna veličanstvena pobjeda za naš klub i za naš grad. Atsmofera je prosto bila nevjerovatna. Bio je ovo pravi košarkaški spektakl i drago mi je da je košarka pobijedila i da je sve večeras bilo na najvećem mogućem niovu. Dobiti Evroligaša koji se bori da bude među osam u tom takmičenju se ne viđa i ne dobija često. Na najbolji mogući način smo iskoristili umor Zvezde, njihove četire utakmice u sedam dana, dok smo mi imali dovoljno vremena da se spremimo za ovu utakmicu iako nije bilo nimalo lako. Momcima sam rekao u svlačionici vrlo kratko idemo hrabro da igramo ajmo 12 veličanstvenih dajte sve od sebe. To je bilo sve što sam rekao, izašli smo odigrali hrabro, vidio sam tu želju kod svakog igrača i svi su pružili maksimum koji su ulazili večeras. Na kraju hvala i rivalu koja je napravio ovaj spektakl, jer ime Crvene zvezde svuda puni dvorane i drago mi je što je sve prošlo u najboljem redu kao i što uvijek u Baru biva kada su košarkaške predstave u pitanju” kazao je trener Mornara Mihailo Pavićević.

Trener Mihailo Pavićević

–“Kaže se da se bez dobre odbrane ne može dobiti utakmica. Ali, ja na to stavljam znak pitanja, jer da li najbolji odbrambeni igrač ima šansi pored najboljeg napadača. Nema! Ja sam trener koji voli napadačku košarku, zapravo ja volim košarku, jer se košarka igra na koš više, a ne na koš manje. Mi smo napravili koncept, koji je dao rezultat, držali smo se do kraja, ali Zvezda je takva ekipa – za koliko su se vratili, kakvi su to igrači. Ne znam što bi bilo da se igrao još koji minut više. Najvažnije je da Mornar sada ima jasnu situaciju uoči poslednja tri kola gosrujemo Budućnosti i Megi, a sa Krkom smo kod kuće. Ako prođemo dalje sami smo “krivi”, ako ne prođemo bićemo takođe sami “krivi”. Ali, ako prođemo u plej-of bićemo vrlo, vrlo opasni – to vam obećavam“, rekao je trener Barana.

-“Čestitam protivniku koji je u svakom pogledu bio bolji, mi nijesmo uspjeli da uspostavimo igru kakvu želimo i kakvu možemo ispod koša i na periferiji. Naši problemi se ne tiču nikoga, to je činjenica i preostaje nam da se borimo, ali je to tako kad igraš Evroligu. Ali sve se nekako događa u lošem momentu, ovo je bila četvrta utakmica u sedam dana, očigledno nijesmo izdržali, a protivnik je bio jako motivisan i još jednom sve čestitike. Mi smo došli sa ambicijama da pobijedimo, ova utakmica je bila bitna, ali kao što sam kazao na putu da dođemo do ovdje smo se mnogo istrošili. Međutim, ovim porazom se ništa nije bitno promijenilo, iako bi mi bili samo bezbjedniji u nekoj borbi za treću poziciju da smo trijumfovali. Sada, ovako kako je sa tri pobjede kući mi bi i teoretski bili treći, kazao je trener gostiju Dragan Šakota.

Trener Dragan Šakota

Zvezda je igrala bez prvog i jedinog klasičnog plejmejkera Lorenca Brauna. Njegovo odustvo je bilo posebno uočljivo na početku meča, kada je Mornar brzo stekao osjetnu prednost.
“U zadnji čas smo ostali bez jedinog pleja, Mornar je igrao dobru odbranu na početku, a mi nismo mogli da organizujemo dobar napad. Došlo je do konfuzije, koji nas je koštao velike razlike i uticao na psihologiju, koje se nismo riješili dugo”, dodao je Šakota.