Budućnost poslije dva produžetka slavila u Baru i ostala lider ABA lige

Mornar – Budućnost Voli: 92 -95 (20:21, 21:23, 15:18, 22:16, 9:9, 5:8)

Bar: SD “Topolica”, gledalaca oko 2.000.
Sudije: Sreten Radović (Hrvatska), Mario Majkić (Slovenija), Jakub Zamojski (Poljska)

Mornar: Pullen 21, Needham 19, Šehović, Mugoša, Raley-Ross 1, Begić 6, Vujošević, Waller 5, Markota 12, Vranješ 10, Bjelica 5, Luković 13.

Budućnost Voli: Cobbs 19, Ivanović 13,Bamforth 9, Šehović 3, Martin 15,Ilić 6, Z. Nikolić 10, Kilpatrick, Božić 2, Popović 7, Meiers 2, D. Nikolić 9.

Košarkaši Budućnost Volija pobijedili su u Baru, nakon dva produžetka, ekipu Mornara 95:92, u utakmici devetog kola ABA lige. Podgoričani su upisali peti trijumf u regionalnom takmičenju protiv Barana, dok su izabranici Mihaila Pavićevića ostali na dva trijumfa u crnogorskim ABA derbijima.

Utakmica je u regularnom toku završena neriješeno 78:78, a pobjednika nije bilo ni u dodatnih pet minuta (87:87).

Domaći su serijom (11:0) sjajno otvorili meč, sa dvije trojke Vranješa i Nidama, da bi gosti konsolidovali redove i na isteku prvih deset minuta došli do minimalne prednosti.

U drugom periodu bukvalno se igralo koš za koš, a na poluvremenu su puleni Petra Mijovića imali tri poena prednosti (44:41).

Serijom (8:0) Barani su otvorili treći kvartal za tri minuta igre (49:44), ali su gosti na “mini odmor” uoči poslednjih deset minuta otišli sa šest poena viška (56:62).

Bjelica pod košem Podgoričana

Barani su očajno otvorili četvrti period, slabo što su uspijevali da pogode, u odbrani su bili mekani, da bi poenima Danila Nikolića, gosti na 5 minuta i 52 sekunde prije kraja poveli sa večeras maksimalnih 13 pena razlike (71:58).

Ipak, ni tu nije bio kraj ! Vranješ i Pulen su pogođali trojke, Nidam i Luković za dva. Na dva minuta i 40 sekundi do kraja utakmice, Budućnost je vodila 78:67, ali su Barani serijom 11:0 izborili produžetak, nakon što je Pulen promašio trojku, a Markota pod obručem “pokupio” loptu i poentirao za prvi produžetak.

Barani su slabo odigrali produžetke, prije svih Nidam i Pulen koji su nekad rezonski ali više puta nerezonski forsirali šut za tri poena. Na drugoj strani Budućnost je i u prvom produžetku imala napad za pobjedu, ali je šut Nikole Ivanovića završio na obruču.

Drugi produžetak ponovo su bolje “otvorili” Barani. Markota je iz “kornera” pogodio za tri poena za vođstvo (90:87) na 3 minuta i 15 sekundi do kraja, da bi tu prednost na dva minuta prije kraja domaći imali poslije poena Nidama za “dva”.

Mihailo Pavićević

Serijom 6:0 gosti su koševima Bamforta (dva poena) i Kobsa (četiri poena) došli do pobjede.

Preostalo je bilo još šest sekundi do kraja i napad za domaće. Pulen je pokušao šutem za tri da izbori novi produžetak, ali u toj namjeri nije uspio.

-“Želio bih da čestitam ekipi Budućnosti na zasluženoj pobjedi. I jedna i druga ekipa imale su svoje dobre trenutke, oni su na kraju iskoristili te njihove dobre, a naše slabe i kad pobijediš, uvijek je zasluženo. Poslije dužeg vremena odigrali smo jednu dobru utakmicu protiv ekipe koja je u naletu, koja igra dobro i ima dobru atmosferu. Tako je uvijek kad uđete u pobjedničku seriju. Imali smo pad u igri u trećoj i početkom četvrte četvritine, kad smo dozvolili Budućnosti da povede 13 razlike. Govorio sam igračima na tajm autu da budu mirni, da nam trebaju dvije-tri odbrane da se vratimo u igru. Nakon promjene odbrane uspjeli smo da osvojimo neke lopte i krenuli u seriju. U regilarnom dijelu na taj naš zadnji napad pitao me Pulen da li će da šutira, rekao sam mu da može slobodno, volim kad igrač sam donese takvu odluku. On je promašio šut za tri poena, doduše Markota je uhvatio loptu i odveo nas u produžetak. Onda smo, moram da kažem ispustili pobjedu, imali smo je na dlanu, a tada smo odigrali potpuno dekoncentrisano. U situaciji kad smo imali rezultat, žurili smo sa ishitrenim šutevima za tri poena, a oni su imali u tom trenutku dvojicu igrača sa četiri penala na spoljnim pozicijama i to Ivanovića i Bemforta, dvojicu najslabijih odbrambenih igrača u toj ekipi. Mi smo tražili da ih napadnemo driblingom, međutim, i Nidam i Pulen su se odlučivali za šuteve za tri poena i, nažalost, kad nam je trebala jedna trojka u pravom trenutku, nije došla. Sam podatak da smo šutnuli 42 lopte za tri poena i dali deset, sa niskim procentom šuta, sve govori. Publika je uživala u jednoj dobroj košarkaškoj predstavi, ali i vrlo neizvjesnoj što ovaj sport čini atraktivnim. Nastavlja se tradicija ovako zanimljvih utakmica između Budućnosti i Mornara i to je dobitak za košarku, kao i to što je sve prošlo u pravoj sportskoj atmosferi. To me posebno raduje”, rekao je trener Barana Mihailo Pavićević.

Petar Mijović

-“Mislim da smo u prvom poluvremenu odigrali dosta pogrešno i mekano u odnosu na kompletnu spoljnu liniju Mornara, čak je bilo i mnogo više otvorenih situacija nego što se na prvi pogled moglo zaključiti. Nakon toga Mornar je uhvatio dobar ritam i već na startu treće četvrtine okrenuo našu malu predsnost sa poluvremena i do sredine treće četvrtine kontrolisao stvari, jer mi nismo uspjeli fizički da se adaptiramo u odnosu na talenat koji imaju posebno u spoljnoj liniji. Sa Popovićem i Šehovićem dobili smo čvrstinu, okrenuli smo stvari u svoju korist i u jednom momentu izgledalo je da je utakmica bukvalno riješena. Nažalost, mislim da smo mi prvi pomislili da je sve gotovo i kazna je vrlo brzo stigla. Jednostavno, Mornar je takav tim, ne samo ove sezone, nego godinama unazad, igraju na mahove, u serijama i onog momenta kad dobiju samopouzdanje, s obzirom na sistem igre koji dozvoljava rane šuteve, teško ih je zaustaviti. Uspjeli su vrlo brzo da uvedu utakmicu na dva do tri posjeda. Uslijedio je pad samopouzdanja, prevashodno napadačkog, kod nas, ne bih rekao strah jer imamo jako iskusne igrače, dali smo im mogućnost da iskontriraju dvije ili tri situacije, na to se nadovezao tranzicioni šut iz natrčavanja i uveli su utakmicu u produžetak. Mislim da ekipi koja pretenduje na visok plasman ne bi smjelo da se desi ovo što se delilo nama večeras. U produžecima sve je bilo lutrija, koševi su postizani iz individualnih akcija i sa jedne i sa druge strane, a pobijedio je srećniji tim. Imali smo sve uslove da mnogo ranije meč privedemo kraju“, kazao je strateg Podgoričana Petar Mijović.

Uroš Luković

Najefikasniji u pobjedničkom timu bio je Džastin Kobs sa 19, Hasan Martin je ubacio 15, a Nikola Ivanović 13 poena.

U barskom timu Džejkob Pulen je postigao 21, Derik Nidam 19, a Uroš Luković 13 poena.

U narednom kolu, Mornar je sedmog decembra gost Krke u Novom Mestu.